Csecsemőkori bőrproblémák

Csecsemők bőrápolása_HerbClinic

Egy nagyon gyakori témát választottam a mai napra, a csecsemőkori bőrproblémákat. Szeretnék egy kicsit a megelőzéssel kapcsolatban is segíteni, és ha már kialakult, arra megoldást, gyógymódot ajánlani Nektek.

Nekem szerencsém volt ezen a téren a kislányommal. Nála a koszmón (csecsemőkori szeborreás ekcéma) és a téli időszak alatt jelentkező száraz ekcémán (atópiás ekcéma) kívül, nem volt semmi bőrelváltozás. Nagyon odafigyeltem, hogy jó minőségű, természetes eredetű baba „kozmetikumokat” (fürdetőolaj, sampon, popsikrém, testápoló) használjak. A picik bőre nagyon érzékeny és sokkal jobban oda kell figyelni az ápolására, mint nekünk, felnőtteknek.

Az első dolog, ami nagyon fontos, a lakás legalább 40%-os páratartalmának biztosítása, vagy a szobának, ahol a pici több időt tölt. A száraz levegő érdessé és sérülékennyé teszi a kicsi bőrét.

Valamint, jól válasszátok meg, hogy milyen mosószert használtok a pici ruháinak mosásához. Ha nagyon érzékeny a kicsi bőre a mosószerek kontakt ekcémát válthatnak ki a bőrén. Az első fél évben ajánlott mosódiót használni a kicsi ruháinak tisztán tartásához.

A második alapvető dolog, hogy elegendő C-vitamint és D-vitamint adjatok a kicsiknek, főleg ősszel és télen, amikor kevesebb gyümölcsöt, zöldséget fogyasztunk. Így nem kerül be megfelelő mennyiségű C-vitamin az anyatejbe és a Nap sem süt annyit, hogy a kívánt mennyiségű D-vitamin szintetizálódjon a szervezetben. A kislányom 3 hónapos koráig csak D-vitamint (Vigantolt) kapott, napi egy cseppet. A negyedik hónaptól már C-vitamint (Cebion cseppek) is kapott napi 3 cseppet. Akkor jött be a hideg őszi időszak és már nem tartottam elegendőnek az anyatej vitamin tartalmát.

A C-vitamin szerepet játszik az erek egészséges működésében, ez által a keringési rendszerben. Immunerősítő és antioxidáns hatású.

A D-vitamin a csontképzésben, kalcium és foszforanyagcserében vesz részt, emellett az A-vitamin felszívódásában és hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez.

A bőr szervezetünk elsődleges védelmi-vonala a kórokozókkal szemben. Ha valamilyen okból az immunrendszerünk egyensúlya felborul, a bőrünk is megsínyli és elváltozások, gyulladások alakulhatnak ki.

Nagyon fontos, hogy a bőr védelmében odafigyeljünk az immunrendszer egészségére is!

A harmadik megemlítendő pont, hogy általában a bőrelváltozások nagy része ételallergia miatt alakul ki. Nagyon figyeljetek oda mit esztek szoptatás alatt, hogy ha esetleg bőrpír, hólyagok, ekcéma jelentkezik a picin, melyik élelmiszer váltja ki. Ezeket utána kerülni kell, amíg anyatejjel táplálkozik a kicsi. Aztán majd, ha már hozzátáplálás van, lehet újra próbálkozni ezekkel. A többség kinövi az ételallergiát, de sajnos van akinél élete végéig megmarad. Főként a tejtermékek, tojás és egyes gabonafélék okozhatnak ilyet.

A belső védelemről térjünk át a külsőleg használható ápolószerekre.

Gyógynövényes babaolajat is használhattok a pici fürdetéséhez, ami segít megelőzni a bőr kiszáradását és a pelenka okozta bőrirritációt.

A fürdetésen kívül, pelenkázáskor is tudjátok használni popsikrém helyett. A kislányomnak ezzel soha nem volt pelenka kiütése. Mindig odafigyeltem, hogy jól szellőző pelenkát használjak és nyáron gyakrabban cseréltem pelust rajta.

A kamilla (Matricara recutita) virága bőrgyógyászati alkalmazás szempontjából a nyálkatartalom miatt nagy jelentőséggel bír, a növény poliszacharidjai helyileg alkalmazva gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki a bőrön. Így elősegítve a sebgyógyulást. Bővebb leírást találtok a hatóanyagokról korábbi cikkemben (Csecsemőkori kólika).

A körömvirág (Calendula officinalis) virága triterpéneket, flavonoidokat, karotinoidokat, illóolajat és nagy mennyiségben poliszacharidokat tartalmaz. A gyulladáscsökkentő hatás a triterpének és poliszacharidok váltják ki, a antimikróbás (antivirális, antibakteriális, antifungiális) hatást pedig az illóolajának tulajdonítják. A flavonoidok az érregenerációban segítenek, a karotinoidok pedig kíváló antioxidánsok.

A kamillavirágot és körömvirágot csak akkor szabad használni, ha kizárható az őszirózsafélék allergiája a családban! Ide tartozik például a százszorszép, napraforgó, cickafark is.

Az őszibarackmag olaj és a mandula olaj magas E-vitamin tartalommal rendelkezik.

Az E-vitamin elsőrendű antioxidáns, közrejátszik a bőr védelmében és egészségében.

Körömvirágos-kamillás babaolaj az egészséges baba bőrért:

  • 2 evőkanál szárított körömvirág virágot és 1 evőkanál szárított kamillavirágot tegyetek egy fém edénybe!
  • Öntsétek le 2dl őszibarackmag olajjal vagy mandula olajjal! Rendezzétek úgy a virágokat, hogy elfedje az olaj!
  • Tegyetek az edényetek alá egy másik fazekat tele vízzel! Így csak a forró gőz melegíti a keveréket és nem ég el a növény az olajban.
  • S így forraljátok fel a virágos olajat! Ha már az olaj párat bugyog, vegyétek le az ”edénytornyot” a főzőlapról!
  • Hagyjátok kihűlni és szűrjétek le az olajat, orvosi gézlapon keresztül (gyógyszertárban tudjátok megvenni)! A tiszta, virágmentes olajat egy zárható üvegcsében tároljátok!
  • Fürdetésnél egy evőkanálnyit adjatok a vízhez!
  • Pelenkázáskor az ujjatokra cseppentsetek pár cseppet és kenjétek be a pici popsiját!

Ez a babaolaj használható a mindennapi bőrápoláson kívül száraz ekcéma kezelésére is.

A száraz ekcéma a könyökhajlatban, térdhajlatban és belső combon jelenik meg, piros, száraz és érdes bőrelváltozásként. Tulajdonképpen egy gyulladási folyamat alakul ki. Főként fürdés közben nagyon látványos, a meleg víz vérbőséget okoz a bőrben, így ezek a foltocskák bepirosodnak. Használjátok a babaolajat ezeken a területeken! Fürdés után vékonyan kenjétek be a száraz, piros foltokat! Általában 1-2 hét elég ahhoz, hogy megszűnjenek a tünetek, ha csak a téli száraz levegő váltotta ki. Még pluszban rásegíthettek a gyorsabb gyógyulásra, ha a Bioderma Atoderm Intensive krémjét is használjátok reggelente. A kicsi sokkal nyugodtabb lesz, ha már nem fog a bőre állandóan viszketni.

Ha ételallergia, vagy mosószer irritáció váltja ki az ekcémát, akkor természetesen más a helyzet. Ezekről már korábban írtam a cikkben.

Most térjünk rá a harmadik leggyakoribb csecsemőkori bőrproblémára, a koszmóra.

A koszmó a hajas fejbőrön jelentkező sárgás, zsíros tapintatú felrakódás. Alatta piros kiütések jelentkezhetnek, amelyek az arcra, ritkán a törzsre is ráterjedhetnek. Általában 2-3 hónapos kor táján alakul ki a kutacs területén és szinte minden kisbabát érint. Én meg nem találkoztam olyan picurkával, akinél ne jelentkezett volna. A kislányomnál a fejbőrön és a szemöldököknél alakult ki. A piciknek nem kellemetlen, de az anyukának annál inkább, főleg, ha már a kellemetlen szag is jelentkezik. Mivel nagyon féltjük az apróságokat, szinte mindig sapka van rajtuk, nem tud a fejbőr szabadon ”lélegezni”. Ráadásul a hajmosás sem túl hatékony, mert nagyon óvatosan mosogatjuk a fejecskéjüket, így nem tisztul meg az elszarusodott hámrétegtől és a faggyúmirigyek váladékától sem.

  • Megelőzni azzal tudjátok, ha szabadon hagyjátok meleg helységben a pici fejecskéjét és ha egy kicsit erősebb mossátok meg a fejecskéjét. Erre kiváló szolgálatot tesz, ha beszereztek egy frottír mosdókesztyűt és azzal dörzsölitek át a fejbőrt óvatosan a fentebb leírt körömvirágos-kamillás babaolajos fürdővízzel.

A picurkák idővel kinövik, általában egy éves korukra.

  • Ha már kialakult a koszmó, van egy kiváló gyógynövényes olaj, ami szinte azonnali segítséget nyújt a lerakódott hám- és faggyúréteg kíméletes eltávolításában. Ehhez szárított kamillavirágra, molyhos ökörfarkkóró virágra, csalán levélre és olíva olajra van szükségetek. Valamint minőségi, bevizsgált eredetű levendula illóolajra. Az utóbbiból, mindig az éppen felhasználandó evőkanálnyi mennyiségű gyógynövényes olajhoz kell majd egy cseppet hozzáadni.

A kamillavirág jótékony hatásait már korábban leírtam.

A molyhos (vagy szöszös) ökörfarkkoró (Verbascum phlomodies) virága nyálkát, flavonoidokat, kávésav-észtereket és szaponinokat tartalmaz. A nyálka és a szaponinok csökkentik a bőr irritációját, a flavonoidok és a kávésav-észterek segítik a gyulladás csökkentését.

A nagy csalán (Urtica dioica és Urtica urens) levele flavonoidokat, kávésav-észtereket, ásványi anyagokat (pl: szelént), kovasavat is tartalmaz. Gyulladáscsökkentő hatása a flvonoidoknak, kávésav-észtereknek köszönhető. A szelén és a kovasav tartalma miatt jótékony hatással van a fejbőrre, kiválóan alkalmazható a növény zsíros korpa megszüntetésére.

Az orvosi levendula (Lavandula augustifolia) virágának hatóanyagainak nyugtató hatásáról már írtam korábbi cikkeimben (Tejelválasztás serkentése, Természetes segítség a fogzáshoz). Ezen kívül gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók és fertőtlenítők is.

Molyhos ökörfarkkórót csak akkor szabad használni, ha kizárható a görvélyfűfélék allergiája a családban! 

Nagy csalánt csak akkor szabad használni, ha kizárható a csalánfélék allergiája!

Orvosi levendulát csak akkor szabad használni, ha kizárható az árvacsalánfélék allergiája! Ide tartozik például még a kerti kakukkfű, rozmaring, mezei zsálya, majoránna, citromfű, stb.

Gyógynövényes-olajos pakolás a koszmó mentes fejbőrért:

  • 1 evőkanál szárított kamillavirágot, 1 evőkanál szárított molyhos ökörfarkkóró virágot és 1 evőkanál csalán levelet tegyetek egy fém edénybe!
  • Öntsétek le 2dl olíva olajjal! Rendezzétek úgy a növényi részeket, hogy elfedje az olaj!
  • Tegyetek az edényetek alá egy másik fazekat tele vízzel! Így csak a forró gőz melegíti a keveréket és nem ég el a növény az olajban.
  • S így 1 órán át főzzétek a gyógynövényes olajat lassú tűzön! Majd vegyétek le a főzőlapról és hagyjátok kihűlni!
  • Szűrjétek le az olajat, orvosi gézlapon keresztül! A tiszta, növénymentes olajat egy zárható üvegcsében tároljátok!
  • Az olaj használatakor adjatok frissen a kb. egy evőkanál mennyiséghez 1 csepp levendula olajat!
  • Majd az esti fürdetésnél óvatosan, kímélő babasampon segítségével mossátok meg a pici fejét! Töröljétek szárazra, kenjétek be ezzel az olajjal a problémás területet és tegyetek rá sapkát! Egész éjszaka maradjon a pakolás és a sapka a kicsi fején!
  • Másnap reggel mossátok le óvatosan testmeleg vízzel a picurka fejecskéjéről a már levált bőr-és faggyúdarabokat és a pakolás maradványát! Töröljétek szárazra és ismét kenjétek be a gyógynövényes olajjal, majd tegyetek a buksijára sapkát! Maradjon így az esti fürdetésig!
  • Óvatosan masszírozva távolítsátok el a maradék felpuhult lerakódást kímélő babasamponnal!

Általában 2x elegendő kezelni a koszmós területet a gyógynövényes pakolással és teljesen megtisztul a fejbőr.

Ha már megoldódott a koszmó kérdés, használjátok a körömvirágos-kamillás babaolajat fürdetéshez és hajmosás után is ajánlott ezzel az olajos vízzel leöblíteni a fejecskét, hogy elkerüljétek a koszmó visszatérését és a pici bőrének kiszáradását.

A pakolás és babaolaj használata mellett nálunk nagyon bevált a Babé koszmó elleni csecsemő samponja. Mi ezt használtuk a kislányomnál egészen 2 éves koráig. Szerencsére a pakolás után már nem jött vissza többé nála ez a bőrprobléma.

Még egy utolsó plusz tippet osztanék meg Veletek ebben a témakörben. Ha éppen nincs kéznél a felsorolt ápolószerek közül semmi, marad a jól ismert ”csodaszer”, az anyatej. Amikor látogatóba utaztunk a dédiékhez és csak az alap higiéniai cuccokat pakoltam be a bőröndbe, pont akkor jött ki a kislányom könyökhajlatában a száraz ekcéma..Vidéken nem éppen egyszerű a fent említett alapanyagokat összeszedni, így maradt az a megoldás, hogy anyatejjel kezeltem a picur bőrét napi 2x.  Három nap alatt megnyugodott a bőre és helyreállt a textúrája. Az anyatej is tartalmaz gyulladásgátló faktorokat ás sebgyógyulást serkentő, hámosító vegyületeket.

A természet patikája csodálatraméltó…

Remélem, ezekkel a ”receptekkel” hozzá tudok járulni ahhoz, hogy a kicsikétek bőre minél egészségesebb és jól ápolt legyen!

Irodalomjegyzék

Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2012

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, Galenus Kiadó, 2012

Babulka Péter, Kósa Géza: Képes gyógynövénykalauz, Propszerv Kft, 1991

Aviva Jill Romm: Naturally Healthy Babies and Children, Crown Publishing Group, 2003

Rosmary Gladstar: Herbs for Children’s Health, Storey Publishing, 1999, 2015

Linda B. White M.D., Sunny Mavor: Kids, Herbs, Health, Interweave Press, 1998

Rosemary Gladstar’s: Family Herbal, Storey Books, 2001

Vélemény, hozzászólás?

Sziasztok!

Szarvas Niki vagyok, a HerbClinic alapítója, biomérnök, fitoterapeuta és édesanya. Küldetésem a gyógynövények hatékony alkalmazásának oktatása, a gyermekek és a nők egészségének megőrzése és helyreállítása. A HerbClinic egy gyógynövények alkalmazásán alapuló speciális egészségmegőrző rendszer, amely a fogantatástól életünk végéig támogat minket. Használjátok okosan és szeretettel!

Webshop | Termékek

Legfrissebb cikkek

Kategóriák

Szeretettel meghívlak a hírlevelemre! 🤗

Iratkozz fel a hírlevelemre, hogy mindig elsőként tájékoztathassalak az épp megjelenő legfrissebb gyógynövényes cikkeimről!