Csecsemőkori kólika

csecsemő kólika kezelése_HerbClinic

Ebben a cikkben szeretnék Nektek segítséget nyújtani abban, hogy hogyan tudjátok enyhíteni újszülött kisbabátok kólikáját gyógyszerek használata nélkül.

A kólika puffadással, görcsökkel járó hasfájás, amit a még nem kifejlett bélrendszer, emésztőenzimek hiánya, jótékony bélbaktériumok hiánya és a szoptatás során történő levegő-nyelés válthat ki. Általában minden újszülöttet és csecsemőt érint. Anyukaként én is átéltem ezt az időszakot kislányommal, amely kb. 3 hónapos koráig eltartott.

Elsősorban:

  • Szoptatás után mindig meg kell büfiztetni a kicsiket, hogy a felesleges levegő távozzon és ne gyötörje a beleket az anyatej emésztése során!
  • Ha a kicsi nyugodt környezetben tud szopizni, már az is segít, hogy kevesebb levegőt nyeljen le. Nem fogja a kis fejecskéjét elkapkodni.
  • Figyelni kell arra, hogy puffasztó ételeket ne fogyasszatok a szoptatás első három hónapjában!

Kerüljétek a káposztaféléket (káposzta, kelkáposzta, kelbimbó) karalábét, brokkolit, karfiolt, a hüvelyeseket (bab, borsó, lencse)!

  • Mellőzzétek a pikáns, csípős táplálék és fűszernövényeket (fokhagyma, vöröshagyma, lilahagyma, chili paprika, csípős paprika, torma, gyömbér)!
  • Ha lehet, kerüljétek a kávét és a koffein tartalmú italokat! Sajnos a csokoládé is tartalmaz..
  • Ha már puffad, bugyborog a kicsi pocakja, segíthet az óramutató járásával megegyező masszírozása, hogy hamarabb távozzanak a felesleges gázok a belekből.

Egy egyszerű, de nagyon hasznos hagyományokon alapuló módszert osztanék meg Veletek, ami már az első hetekben könnyíthet a kicsi emésztésén.

Ehhez csak pár szárított kamilla (Matricaria chamomilla) virágra van szükség, felforralt vízre és egy hétre való türelemre.

A kamilla virágának vizes kivonata, teája egy olyan flavonoidokat (apigenin, kamazulén, bizabolol) tartalmaz, amelyek görcsoldó és nyugtató hatásúak is. Az apigenin, közvetlenül a vékonybélben található simaizmokra hat. Valamint nyálkaanyagot is tartalmaz, amely védőréteget képez a gyomor nyálkahártya rétegén, ezzel megvédve az irritációtól. A falvonoidok gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Az apigenin ezen felül csökkenti a pepszintermelést a gyomorban, így a savszekréció is csökken, ezzel együtt az anyatej savas felböfögése is csillapodik, ritkul a bukások száma.

A kamillavirágot csak akkor szabad használni, ha kizárható az őszirózsafélék allergiája a családban! Ide tartozik például a százszorszép, napraforgó, körömvirág, cickafark.

A szülés utáni 6 hétben fogyasszatok naponta 2x kamillateát! A legjobb, ha szoptatás előtt isszátok meg kb. negyed órával. A második adagot az esti órákban, lefekvés előtt.

  • Egy evőkanálnyi kamillavirágot öntsetek le 2,5 dl forró vízzel, hagyjátok állni 10-15 percig lefedve, szűrjétek le, majd elhűlve fogyasszátok reggel, délben és este ízesítés nélkül! Az anyatejbe így is bekerül annyi hatóanyag, hogy segítsen az apróságon.
  • Nyugodtan ihatjátok a kamillateát a kólikás időszak végéig, akár három hónapig.

Azon felül, hogy segíti a kicsi emésztését, a szülés utáni regenerálódást is gyorsítja.

 

Kamillás víz receptje csecsemőkori kólika kezelésére:

  • Első nap forrázatok le 2,5 dl vízzel egy db kamillavirágot. 10-15 percig hagyjátok állni lefedve, majd szűrjétek le a kamillás vizet! Arra külön ügyelni kell, hogy a használt eszközöket mindig fertőtlenítsétek előre, de csak vízzel működő- sterilizáló készülékkel, vagy mikrózható sterilizáló zacskóval. A lehűlt kamillás vízből lehet csepegtetni a kicsi nyelvére vagy itatni 2-3 kortynyit svéd itatópohárból, reggel.
  • Második nap 2db kamillavirágot forrázzatok le 2,5 dl vízzel, 10-15 percig hagyjátok állni lefedve, szűrjétek le, majd elhűlve kortyoltassátok a picivel (2-3 kortynyit)!
  • Harmadik nap 3 db kamillavirágot forrázzatok le 2,5 dl vízzel, 10-15 percig hagyjátok állni lefedve, szűrjétek le, majd elhűlve kortyoltassátok a picivel (2-3 kortynyit)!
  • A harmadszorra leírtakat alkalmazzátok a negyedik, ötödik, hatodik és a hetedik nap!
  • Ezután a kúrát be kell fejezni!

Tapasztalni fogjátok, hogy a csöppség sokkal nyugodtabb lesz, elmarad a vigasztalhatatlan sírás szoptatás után, a sokszori bukás és a kis lábacskáit sem fogja folyamatosan a pocakjához húzni.

Ezeken a módszereken kívül még alkalmazható a Biogaia Protectis csepp is újszülött kortól:

  • Ez úgynevezett Lactobacillus reuteri baktérium törzset tartalmaz, ami segíti a vékonybél bélbolyhain megtapadva az anyatej emésztését, specifikusan a laktóz lebontását. A puffadás egyik kiváltója, hogy a laktóz lebontása nem elégséges a vékonybélben.

Szívből remélem, hogy sok Picurkán és Anyukáján tudok ezzel a cikkel segíteni!

 

 

Irodalomjegyzék:

Szarvas Nikolett Diána: Édesanyák kézikönyve kézikönyve – Természetgyógyász a családban, Budapest, 2020, Scolar.

Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2012

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, Galenus Kiadó, 2012

Babulka Péter, Kósa Géza: Képes gyógynövénykalauz, Propszerv Kft, 1991

Rosmary Gladstar: Herbs for Children’s Health, Storey Publishing, 1999, 2015

Vélemény, hozzászólás?

Sziasztok!

Szarvas Niki vagyok, a HerbClinic alapítója, biomérnök, fitoterapeuta és édesanya. Küldetésem a gyógynövények hatékony alkalmazásának oktatása, a gyermekek és a nők egészségének megőrzése és helyreállítása. A HerbClinic egy gyógynövények alkalmazásán alapuló speciális egészségmegőrző rendszer, amely a fogantatástól életünk végéig támogat minket. Használjátok okosan és szeretettel!

Webshop | Termékek

Legfrissebb cikkek

Kategóriák

Szeretettel meghívlak a hírlevelemre! 🤗

Iratkozz fel a hírlevelemre, hogy mindig elsőként tájékoztathassalak az épp megjelenő legfrissebb gyógynövényes cikkeimről!