Természetes segítség nátha és felső légúti hurut kezelésében terhesség és szoptatás idején

megfázás várandósan_HerbClinic

Tavasszal és ősszel is gyakori a betegség a nátha, illetve, ha nincs rendesen kezelve a légcsőhurut (pl.: torokgyulladás).

Amikor kismama voltam többször is belekerültem felső légúti hurutba. Ebben az időszakban nagyon érzékenyek vagyunk, hiszen a kis picurka miatt a szervezetünk ”legyengíti magát”, hogy megóvja az immunrendszertől. Így sokkal fogékonyabbak vagyunk kórokozókra. Természetesen a szoptatás ideje alatt sincs ez másképp. Ilyenkor a tejtermelés miatt a szervezet minden energiáját arra áldozza fel, hogy táplálja a csöppséget. A saját szervezetünk saját magától vonja el a létfontosságú ásványi anyagokat, vitaminokat és tápanyagot, hogy megfelelően ellássa a babát.

Szeretnék Nektek pár tippet adni, hogyan kúráljátok ki magatokat gyógyszerek nélkül.

A nátha lehet vírus, illetve baktérium okozta fertőzés eredetű, amikor az arc- és koponyaüreg van tele váladékkal és még nem jutott le a torokba a fertőzés.

Amikor már a fertőzés és a gyulladás tovább halad a garat, torok irányába és váladék termelés is van, akkor légcsőhurut alakul ki.

Az egyik legjobb gyógymód erre az infralámpa! Naponta 5x 10-15 percig melegítsétek át a homlokotokat, arcotokat és a füleket. Ez segít a váladék kiürítésében és a nyomásérzetet is megszünteti. Általában ha három napot végig infráztok szinte teljesen megszűnik a nátha.

Ha nincs infralámpa, alkalmazhattok gyógynövényes inhalálást.

A kamilla (Matricara chamomilla) virága favonoidokat és poliszaharidokat (nyálkát) tartalmaz. A flavonoidok gyulladáscsökkentő hatásúak. A poliszacharidok pedig védőréteget képeznek a légutak felszínén és csökkentik a nyálkahártya irritációt.

A orvosi kakukkfű (Thymus vulgaris) virágzó hajtásai illóolajokat, cseranyagot, gyantát, szaponinokat és flavonoidokat tartalmaznak. Főbb illóolajai a timol és a karvakol, antimikrobás hatású (fertőtlenítő). A flavonoidok és a cseranyag gyulladáscsökkentők, a szaponinok pedig köptetők. Kiváló hurutoldó hatása van ennek a gyógynövénynek.

Gyógynövényes inhalálás a könnyed lélegzetvételért:

  • Forraljatok fel 8dl vizet és öntsetek le 3 evőkanál kamillavirágot, hagyjátok állni 10 percig lefedve és szűrjétek le!
  • Picit melegítsétek fel, úgy hogy gőzölögjön!
  • Tegyétek egy asztalra a forrázatot, üljetek mellé, hajoljatok rá az edényre és takarjátok le a fejteket egy törölközővel úgy, hogy a gőz ne tudjon oldal kiszökni!
  • Negyed órát szívjátok be a kamilla forrázat gőzét az orrotokon át (ha nem megy, akkor szájon át)!

Ez a módszer segít lehúzni a gyulladást, duzzanatot az orr, arc-,homloküreg nyálkahártyáján, nyugtatja a torkot, légcsövet és segíti a váladék kiürülését.

Általában 3 napon át kell inhalálni, naponta 3x. Ez elég ahhoz, hogy kitisztuljanak az üregek. Torokgyulladás, légcsőhurut esetén ez elhúzódhat egy hétig is.

Ha már a váladék sárgás-zöldes árnyalatban tetszeleg, a 3 evőkanál kamillavirág helyett 2 evőkanál kamillavirág és 1 evőkanál orvosi kakukkfűből készült forrázatot kell alkalmazni a fent leírt módon, de csak szoptatás ideje alatt. A kakukkfű alkalmazása terhesség alatt nem javasolt!

Kamillavirágot csak akkor szabad használni, ha kizárható az őszirózsafélék allergiája! Ide tartozik például a százszorszép, napraforgó, körömvirág, cickafark.

Kakukkfüvet csak akkor szabad használni, ha kizárható az árvacsalánfélék allergiája! Ide tartozik például még a levendula, citromfű, rozmaring, mezei zsálya, majoránna, stb.

  • Belsőleges fogyasztása kúraszerűen ajánlott (maximum 3 hét).
  • Pajzsmirigybetegség estén nem ajánlott fogyasztani.
  • Kismamáknál a fogyasztása nem ajánlott.
  • Gyermekeknél 12 éves korig csak ülőfürdő formájában alkalmazható, belsőleg nem.

Az infrázás, inhalálás mellett sokat segít a hársfa virágából készült tea fogyasztása. Nagyon kellemes íze van önmagában is, de virágmézzel isteni finom és még hatásosabb is.

A kislevelű hárs (Tilia cordata) virága flavonoidokat, fenolos savakat, proantocianidineket, tanninokat (csersavak) és poliszacharidokat (nyálkát) tartalmaz. A flavonoidok, proantocianidinek és a tanninok a gyulladás csökkentésért felelős vegyületek. A fenolos savak lázcsillapítók és fájdalomcsökkentők. A nyálka pedig mérsékeli a torokfájást és a köhögési ingert. Egyszóval tökéletes kiegészítő kezelést nyújt a felső légúti betegségekben.

Hársfavirág tea a tiszta légutakért:

  • Egy evőkanálnyi hársfavirágot öntsetek le 2,5 dl forró vízzel, hagyjátok állni 10-15 percig lefedve, szűrjétek le!
  • Hagyjátok hűlni, amíg kellemesen meleg lesz!
  • Keverjetek bele 2 teáskanál virágmézet! (Mézet nem szabad forró teába keverni, mert elveszíti a hatóanyag tartalmát!)
  • Ezt a teát fogyasszátok napi 3x, lehetőleg étkezés előtt fél órával!

Hársfavirágot csak akkor szabad használni, ha kizárható a mályvafélék allergiája!

Az orrüreg duzzanatát és váladékozását tengervizes orrsprékkel tudjátok még pluszban kezelni, és ha már a garat is” gennyes”, sós-vizes öblögetéssel lehet fertőtleníteni.

Sós-vizes öblögetés a tiszta garatért:

  • 2,5 dl langyos tiszta vízbe kanalazzatok bele annyi tengeri sót, ami még teljesen feloldódik!
  • Gargalizáljatok ezzel napi többször is úgy, hogy utána legalább negyed óráig ne igyatok, egyetek! Nehogy lenyeljétek!

A felsorolt módszereken kívül még nagyon hasznosak felső légúti hurut kezelésében az apiterápiás szerek. Ilyenek például a méz és a propolisz készítmények.

A méz C, B1, B2, B3 vitaminokat, flavonoidokat és karotinoidokat is tartalmaz. Antiszeptikus, enyhe nyugtató, köhögéscsillapító és sebgyógyulást segítő hatása van. Naponta többször is használhatjátok, ha nagyon kapar a torkotok. Egy evőkanál mézet nyeljetek le és ezután kb. negyed órát ne igyatok, egyetek!

A propolisz flavonoidokat, fenolokat, poliszacharidokat is tartalmaz. A méhek a kaptár kijárónyílásában torlaszt emelnek a propoliszból, a kaptárfalakat ezzel tapasztják össze és a sejtek belsejét is ezzel vonják be. Megakadályozza a fertőző kórokozók bejutását a kaptárba, antimikrobiális, fertőtlenítő hatású a fenol tartalom miatt. A flavonoidok és a poliszacharidok gyulladáscsökkentők. Antioxidáns hatása is van és nagyon jó immunstimmuláns is. Sokféle propolisz készítmény kapható, van tabletta (szopogatós tabletta) és oldat (cseppek) is. Naponta többször is tudjátok használni, amikor szükség van rá!

A mézet is, a propoliszt is lehet terhesség és szoptatási időszak alatt fogyasztani, ha kizárható az allergia és a cukorbetegség!

Nagyon fontos még, hogy elegendő C-vitamin és D-vitamin kerüljön a szervezetetekbe. Mindkettő vitamin segíti az immunrendszer működését. Betegség esetén ajánlott a nagyobb mennyiségű C-vitamin bevitel, én 500 mg-ot szoktam fogyasztani naponta. D-vitaminból 50 µg elegendő naponta. A legjobb, ha természetes eredetű C-vitamin készítményeket alkalmaztok, például csipkebogyó és homoktövis kivonatokat. Természetesen, ha bírja a gyomrotok lehet citromot is fogyasztani, hogy kiegészítsétek a C-vitamin bevitelt. Én nem bírtam a terhesség alatt, mert a gyomrom több savat termelt.

D-vitamint a patikában kapható kapszulákon, tablettákon kívül a halételekkel tudtok nagyobb mennyiségben bevinni. Figyeljetek oda arra, hogy főként édesvízi halakat fogyasszatok terhesség alatt!

Utoljára hagytam a fokhagymát (Allium sativum)… terhesen sokan nem bírják a szagát sem, nemhogy még meg is egyék..

A fokhagyma alliint, kéntartalmú peptideket, B1-C-vitamint, valamint flavonoidokat is tartalmaz. Bizonyított antioxidáns, antibakteriális, antimikotikus és antivirális hatású. A fokhagyma szöveti sérülésekor (aprítás, szétnyomás) az alliin átalakul allicinné és ez az utóbbi vegyület rendelkezik antimikrobás hatással.

A torok baktériumflórájának alkotói közé tartozik a streptococcus és a staphylococcus. Ezek a baktérium törzsek okozzák a felső légúti megbetegedések nagy hányadát. Ha felborul az egyensúly egy meghűlés vagy vírusfertőzés miatt, elszaporodnak a nyálkahártyán. Ez okozza a gyulladást, a váladékképződést és a lázat. Az allicin meggátolja a fent említett baktériumok szaporodását, így nem tud tovább terjedni a fertőzés. Külön jó pontot érdemel, hogy még a penicillin rezisztens baktériumok ellen is sikeresen használható.

Mézes fokhagyma az egészséges légutakért:

Kétféle módon lehet fogyasztani!

A,

  • Szedjétek szét a fokhagymát gerezdekre, pucoljatok meg egyet!
  • Mártsátok mézbe, rágjátok szét és nyeljétek le!
  • Napi 1x, reggeli után fogyasszátok!

B,

  • 1dl mézbe daraboljatok bele 3-4 gerezd fokhagymát!
  • Hagyjátok állni egy napig egy zárható befőttes üvegben!
  • Napi 3x egy evőkanállal egyetek a fokhagymás mézből étkezések után!

Általában elég 3-4 nap kezelés és már érezni lehet a javulást!

Nálam a B verzió működött inkább a szoptatás alatt, mivel a kislányom pocakja nem viselte jól a tömény fokhagymás anyatejet.

Fokhagymát csak akkor szabad fogyasztani, ha kizárható az amarilliszfélék allergiája!

Gátolja a vérlemezke összetapadást (véralvadást). Emiatt műtétek előtt érdemes szüneteltetni az alkalmazását. Valamint, véralvadásgátlókkal együtt megfontolandó a fogyasztása.

 Terhesség és szoptatás alatt is biztonsággal alkalmazható!

Egyéb hasznos tippek:

  • Ne felejtsetek el legalább napi 3 l folyadékot inni, főként tiszta vizet! Sokkal gyorsabban gyógyultok, ha jól átmossátok a szervezeteteket!
  • Fontos, hogy a szoba, lakás, ahol tartózkodtok, rendszeresen szellőztetve legyen, legalább 2 óránként napközben és közvetlen lefekvés előtt! A szellőztetés idején másik helységben tartózkodjatok, nehogy ”ráfázzatok” a már meglévő betegségre!
  • Gyakran mossatok kezet, hogy ne történjen visszafertőzés, és hogy ne adjátok át a család többi tagjának!
  • Ha tudtok, szerezzetek be sólámpát! Fertőtleníti a levegőt.
  • Használjatok ultrahangos párásítót! Felső légúti betegségeknél nagyon kiszárad az orr, garat és a torok nyálkahártyája. Így sokkal magasabb páratartalom kell ahhoz, hogy nyugodtabb legyen a légzés és ne kelljen állandóan köhögni.

Remélem, találtok számotokra megfelelő gyógymódot és sikerül elkerülni a gyógyszerek és antibiotikumok használatát, megvédve ezzel a kisbabátok egészségét is!

 

Irodalomjegyzék:

Szarvas Nikolett Diána: Édesanyák kézikönyve kézikönyve – Természetgyógyász a családban, Budapest, 2020, Scolar.

Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2012

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, Galenus Kiadó, 2012

Babulka Péter, Kósa Géza: Képes gyógynövénykalauz, Propszerv Kft, 1991

Jan Borlinghaus: Allicin: Chemistry and Biological Properties, Molecules 2014, 19, 12591-12618

Vélemény, hozzászólás?

Sziasztok!

Szarvas Niki vagyok, a HerbClinic alapítója, biomérnök, fitoterapeuta és édesanya. Küldetésem a gyógynövények hatékony alkalmazásának oktatása, a gyermekek és a nők egészségének megőrzése és helyreállítása. A HerbClinic egy gyógynövények alkalmazásán alapuló speciális egészségmegőrző rendszer, amely a fogantatástól életünk végéig támogat minket. Használjátok okosan és szeretettel!

Webshop | Termékek

Legfrissebb cikkek

Kategóriák

Szeretettel meghívlak a hírlevelemre! 🤗

Iratkozz fel a hírlevelemre, hogy mindig elsőként tájékoztathassalak az épp megjelenő legfrissebb gyógynövényes cikkeimről!