Tavaszi tisztítókúra gyógynövényei

Tavaszi tisztítókúra

Arra gondoltam, hogy írok egy összefoglaló cikket a tavasszal oly népszerű méregtelenítő gyógynövényekről, mivel ebben az időszakban sokan szeretnék regenerálni a szervezetüket.

 Az első számú versenyző a nyírfa, más néven Betula pendula

A levelét szokták gyűjteni és törzséből a nedvét csapolják le előszeretettel.

Levelei és nedve flavonoidokat, triterpén-alkoholokat, glikozidokat, cseranyagot, illóolajat és viszonylag nagy mennyiségű káliumot tartalmaz.

Felhasználása:

Belsőleg teaként, húgyúti tisztításra, vesehomok távozásának elősegítésére, húgyúti fertőzések kiegészítő kezelésére, vértisztításra, reumatikus fájdalmak, bőrbetegségek elleni teakeverékek alkotójaként lehet felhasználni.

Külsőleg pakolásként, hajhullás, korpásodás és zsíros bőrpanaszok esetén, valamint fájó testrészek kezelésére lehet hatékonyan használni.

Külsőleg fürdőként, reumatikus fájdalmak enyhítésére alkalmazható.

Bónuszként, hagy említsem meg, hogy a nyírfa kátránya kiváló ekcémás bőrpanaszokra.

  • Szívelégtelenség és érrendszeri probléma esetén ellenjavallt a belsőleges használata!
  • Terhesség esetén nem szabad fogyasztani.
  • Csak akkor használható, ha kizárható a nyírfafélék allergiája!

A második versenyző, a nagy csalán/ csípős csalán, vagy más néven Urtica dioica

Minden egyes részét felhasználják a gyógyászatban. Virágzó hajtásait és leveleit a nyári hónapokban lehet gyűjteni, gyökerét pedig késő ősszel.

A nagy csalán levele klorofillt, vitaminokat, flavonoidokat, hisztamin, szerotonint, acetil-kolint, növényi savakat, ásványi anyagokat (pl: szelént) és kovasavat is tartalmaz.

A gyökere béta-szitoszterolt és cseranyagokat tartalmaz.

Felhasználása:

 Levelét és virágzó hatását belsőleg teaként vértisztításra, reumatikus fájdalmak, alsó húgyúti gyulladások, gyomorbántalmak és magas vércukorszint kezelésére alkalmazható. Kúraszerűen maximum 6 hétig napi egy csészével (1ek szárított csalánlevél, 2,5dl forró víz) évente kétszer.

Külsőleg borogatásként használható sebek, égési sérülések, aranyér, korpás fejbőr kezelésére.

Friss hajtással fájó testrészek megcsapkodásával, erős fájdalomcsillapítást lehet elérni.

Gyökerét teaként, vagy készítmények formájában jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kezelésére használják, kiemelkedő eredményeket elérve.

A mi családunkban ez is a csodanövények közé sorolható…10 évvel ezelőtt Apukám lábszárát végigcsípte egy vegyszerrel lefújt szúnyog. Nagyon csúnyán elfertőződött, az egész lábszárán egybefüggő gennyes elváltozás alakult ki. Már szinte minden gyógyszert és kenőcsöt kipróbált, de nem segített rajta egyik sem…Egyik nap gondolt egyet Apukám, felvette a kertészkesztyűt és lesétált a kert végéhez, ahol a kerítés mellett szép bokrokban nőtt a nagy csalán. Szedett egy csokorra valót és az egész lábszárát végigcsapkodta vele. Mondanom sem kell..lángvörös lett, fájdalmasan égett a bőre, de láss csodát, másnapra visszahúzódott a seb. Ezt még 2x megismételte és teljesen rendbe jött a bőre.

  • Belsőleg nem alkalmazható vese vagy szíveredetű ödéma esetén.
  • Terhesség estén nem ajánlott, szoptatás ideje alatt fogyasztható.
  • A csalángyökér használatakor enyhe emésztési panasz előfordulhat.
  • Csak akkor alkalmazható, ha kizárható a csalánfélék allergiája!

A tavaszi tisztítókúra harmadik versenyzője a diófa, más néven Juglans regia

 Minden része hasznosítható: levele, termése, termésének külső burka és a közti fala is.

Levelét gyűjteni abban az időszakban kell, amikor a zöld termések már megjelennek. Csak szép zöld, ép levelek használhatóak, a levélgerincről lefejtve.

A diókopácsot szüretkor lehet gyűjteni.

Levele csersavat, galluszsavat, ellagsavat, inozitot, illóolajat, juglon keserűanyagot, juglandin alkaloidot, C-vitamint és színanyagot tartalmaz.

A diókopács hidrojuglonglikozidot, juglon-aglukont, csersavat és C-vitamint tartalmaz.

Felhasználása:

Levelét belsőleg teaként gyomor-, bélhurut, magas vérnyomás, bélférgesség kezelésére, étvágyjavítóként és vértisztításra alkalmazzák. Évente 2x maximum 6 hétig, napi egy csészével lehet fogyasztani kúraszerűen.

Külsőleg levele forrázatát bőrkiütések, kelések, fagyások borogatására alkalmazzák. Valamint toroköblögetésre, szemgyulladások kezelésére.

Aranyeres panaszokat is enyhíti, ülőfürdőként alkalmazva.

Kislányomnál, amikor mandulagyulladása volt egy ruhapelust mártottam lehűtött diólevél teába és azt tekertem a nyaka köré. Napi 4-5x 20 percig hagytam rajta. Sokat segített a gyulladás lehúzásában és felgyorsította a gyógyulást.

A diókopácsot belsőleg izzasztóként, gyomor-, bélhurut kezelésére és étvágyjavítóként is alkalmazzák.

  • Terhesség és szoptatás ideje alatt ellenjavallt a belsőleges fogyasztása!
  • Csak akkor használható, ha kizárható a diófafélék allergiája!
  • Gyerekek 16 éves korig nem fogyaszthatják!

A négyesszámú résztvevő nem más, mint a sokaknál oly nagy ellenszenvet kiváltó pongyola pitypang/gyermekláncfű, más néven Taraxacum officinale

A francia konyha közkedvelt salátanövénye, tavaszi, zsenge leveleit fogyasztják.

A levelei taraxinsavat, glikozidokat, triterpéneket, fitoszterineket és különféle fenolos vegyületeket (pl: klorogénsav, kávésav stb.), jelentős mennyiségű káliumot, nyomelemet, vitaminokat és inulint tartalmaz.

Gyökerének nagyon magas az inulin tartalma ősszel. Emiatt a cukorbetegeknél gyakran alkalmazzák kiegészítő kezelésként teakeverékekben.

Felhasználása:

Levelét belsőleg teaként, enyhe húgyúti panaszok, tisztítókúrák kiegészítőjeként lehet alkalmazni maximum 2 hétig, napi 3x, étkezés előtt fél órával. 6 gramm szárított levelet, 2,5 dl forró vízzel kell leönteni, lefedni, majd 15 perc állás után leszűrni és lehet fogyasztani.

Gyökerét belsőleg teaként fogyasztva étvágytalanság, epeelválasztási zavarok esetén alkalmazható maximum 2 hétig napi 3x, étkezés előtt fél órával. 4 gramm szárított gyökér, 2,5 dl forró vízzel kell leönteni, lefedni, majd 20 perc állás után leszűrni és lehet fogyasztani.

  • Parlagfű allergia esetén a pongyola pitypang alkalmazás ellenjavallt, keresztallergia kialakulásának lehetősége miatt.
  • Csak akkor használható, ha kizárható az őszirózsafélék allergiája!
  • Szív és veseelégtelenségben szenvedők esetén tilos alkalmazni!
  • Terhesség és szoptatás ideje alatt alkalmazása nem ajánlott.
  • Epevezeték elzáródás, epehólyag-gyulladás és emésztőrendszeri fekély fennállásakor a használata ellenjavallt!

Remélem hasznosnak találjátok ezt az írásomat a tavaszi méregtelenítő gyógynövényekről!

Irodalomjegyzék:

Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2012

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, Galenus Kiadó, 2012

Babulka Péter, Kósa Géza: Képes gyógynövénykalauz, Propszerv Kft, 1991

Vélemény, hozzászólás?

Sziasztok!

Szarvas Niki vagyok, a HerbClinic alapítója, biomérnök, fitoterapeuta és édesanya. Küldetésem a gyógynövények hatékony alkalmazásának oktatása, a gyermekek és a nők egészségének megőrzése és helyreállítása. A HerbClinic egy gyógynövények alkalmazásán alapuló speciális egészségmegőrző rendszer, amely a fogantatástól életünk végéig támogat minket. Használjátok okosan és szeretettel!

Webshop | Termékek

Legfrissebb cikkek

Kategóriák

Szeretettel meghívlak a hírlevelemre! 🤗

Iratkozz fel a hírlevelemre, hogy mindig elsőként tájékoztathassalak az épp megjelenő legfrissebb gyógynövényes cikkeimről!