Az anyatej termelődésének serkentése természetes módszerekkel

Bellus anyatejes baba

A kismamák döntő többségében felmerül már a terhesség idején a kérdés, hogy akarom-e, vajon fogom-e tudni szoptatni a kisbabámat, lesz-e elég tejem. Nálam fel sem merült, hogy ne anyatejjel tápláljam a kislányomat, ahogy megfogant elhatároztam, hogy mindent megteszek azért, hogy egészséges anyatejes baba legyen. A szerencsések közé tartoztam, 26 hónapig szoptattam a kislányomat. S utólag is úgy gondolom ez a legtöbb, amit érte tehettem. Gyönyörű, egészséges, okos és nagyon jól működő immunrendszere fejlődött ki.

Már a szülés után 12 órával beindult a tejtermelésem, így ő nem kapott glükózos vizet a kórházban. Minden rendben ment 2 hetes koráig, amikor jött egy növekedési ugrás és nagyobb lett a tápanyagigénye. Kevesellte a védőnő és a doki is a tejmennyiséget. Természetesen nagyon ideges lettem, nem akartam táppal etetni a kislányomat. Aztán elővettem a jól eltemetett tudásomat, hogy miket is tanultam arról, hogyan lehet segíteni a tejtermelést természetes módon és elkezdtem alkalmazni. Egyébként rengeteg tanácsot kaptam Anyutól, Anyósomtól és a Védőnőnktől. De leginkább azt érték el ezekkel, hogy jól összezavartak.

Leírok Nektek pár tippet, ami nekem segített.

Lelki nyugalom a szoptatás idején

A legfontosabb a nyugalom, ha idegesek vagytok, kevesebb lesz a tej. A szervezetetek azzal lesz elfoglalva, hogy próbálja a harmóniát visszaállítani, s nem azzal, hogy anyatejet termeljen.

Ehhez két gyógynövényt tudok ajánlani, az egyik a citromfű, a másik a levendula.

A citromfű (Melissa officinalis) olyan hatóanyagokat (citronellol, geraniol, nerol) tartalmaz, amelyek gátolják az agyban lévő idegsejtek acetilkolin receptorait és az acetilkolinészeráz enzimet, emellett simaizomgörcs-oldó hatásúak is. Ezek összesége szedatív, nyugtató hatást vált ki.

Az orvosi levendula (Lavandula angustifolia) illóolaja tartalmazza a legfontosabb hatóanyagait (linalool, linalil-acetát). A linalool fokozza a gamma-amino-vajsav hatását, ami egy gátló neurotranszmitter/ ingerületátvivő anyag. Ez által nyugtató és altató hatású.

Citromfüvet és az orvosi levendulát csak akkor szabad használni, ha kizárható az árvacsalánfélék allergiája! Ide tartozik például még a kerti kakukkfű, rozmaring, mezei zsálya, majoranna, stb.

Citromfűtea a nyugodt, harmonikus szoptatásért:

  • Egy evőkanál szárított citromfűlevelet forrázatok le 2,5 dl vízzel, fedjétek le, hagyjátok állni 10-15 percig, szűrjétek le és lehűlve fogyasszátok napi 3x, lehetőleg étkezés előtt, ízesítés nélkül!

Ellenjavallatok:

  • Orvosi citromfüvet csak akkor alkalmazzatok, ha kizárható az árvacsalánfélék (például a kerti kakukkfű, rozmaring, mezei zsálya, majoránna stb.) allergiája.

Levendula illóolajos párnácska a nyugodt, pihentető alvásért:

  • Vegyetek egy üveg tiszta, minőségi levendula illóolajat!
  • Készítsetek 2 vászondarabkából és háztartási vattából egy pici, 5×5 centis párnácskát vagy fogjatok egy sminklemosó korongot, cseppentsetek 2-3 csepp illóolajat rá!
  • Lefekvés előtt készítsétek az ágyatok mellé, hogy egész éjjel párologjon belőle az illóolaj az alvás időtartama alatt!

A citromfű hatása 2 hét fogyasztás után érezhető igazán, a levendula illóolaj viszont azonnal csendesíti az elmét és a lelket.

Ellenjavallatok:

  • Az orvosi levendula csak akkor alkalmazható, ha kizárható az árvacsalánfélék (például a kerti kakukkfű, rozmaring, mezei zsálya, orvosi citromfű, majoránna stb.) allergiája.

Mindkét gyógynövényt lehet hosszabb távon alkalmazni a fent ismertetett módon szoptatási időszak alatt, akár hónapokig is.

Jóllakott és nyugodt anyatejes csecsemő

Még egy dolgot említenék, ami segíthet, de nagyon egyénfüggő. A fejés is serkenti a tejtermelést, de csak annál, aki tud fejni géppel. Nekem sajnos 1-2 cseppnél soha nem sikerült többet, hiába szerettem volna. Inkább az használt a fent leírtak mellett, hogy gyakrabban mellre tettem a kislányomat és legalább napi 3l folyadékot ittam (főként tiszta vizet).

A gyógynövényeken kívül az alkoholmentes sörök (magas komló tartalom) és a maláta italok (pl.: Karamaltz) is serkentik a tejtermelést. A maláta italok a szénhidrát bevitelt növelik és így több tejet képes a szervezet előállítani, valamint többféle B-vitamint (B1, B2, B3, B6, B9) is tartalmaznak, ami pozitív hatással van az anyagcserére. A sör komló tartalmának nyugtató hatása is bizonyított, ami a B-vitamin tartalom hozzájárulásával serkenti a tejtermelést.

Ezek után még két fűszernövényt is szeretnék nektek ajánlani, az édesköményt és az ánizst, amit gyógyteaként és ételek ízesítéséhez is használhattok, hogy bizonyítsa hatásosságát. Ezek közvetlenül a prolaktin termelődésére hatnak, amely a tejelválasztást aktiválja, serkenti a mell mirigyeiben.

Az édeskömény (Foeniculum vulgare) fő hatóanyagai illóolajok, az édes izű transz-anetol (és a keserű ízű fenchon). Az anetol a dopaminhoz hasonló szerkezetű, így a dopaminreceptorokon kompetitív antagonistaként viselkedik. A dopamin gátolja az agyalapi mirigy prolaktin kiválasztását a receptorokon keresztül, így ha az nem tud kötődni, a prolaktin termelődése nincs akadályozva. Ezzel hozzájárulva a tejelválasztás serkentéséhez.

A közönséges ánizs (Pimpinella anisum) egyik fő hatóanyaga ugyancsak a transz-anetol. Így ugyanaz a hatása, mint a fentebb kifejtett édesköménynek.

Mindkét gyógynövénynek magas a keserűanyag tartalma is, így étvágygerjesztőként és emésztés serkentőként is jól működnek. Ezek a hatások még pluszban hozzájárulnak ahhoz, hogy több tejetek legyen.

Édesköményt és közönséges ánizst csak akkor szabad használni, ha kizárható a zellerfélék allergiája! Ide tartozik még például a kapor, petrezselyem stb.

Gyógytea édesköménnyel, ánizzsal és citromfűvel a több anyatejért:

  • 50 gramm édeskömény termést, 25 gramm ánizs termést és 50 gramm citromfűlevelet keverjetek el egyenletesen egy edényben, majd öntsétek át egy tárolótégelybe, ami légmentesen zárható!
  • A keverékből egy evőkanál mennyiséget vegyetek ki, a csésze alján kanállal nyomkodjátok össze úgy, hogy az édeskömény és az ánizs magok széttörjenek, forrázzátok le 2,5 dl vízzel, fedjétek le, hagyjátok állni 10-15 percig, majd szűrjétek le és lehűlve fogyasszátok, lehetőleg étkezés előtt negyed órával!
  • Napi 2x, reggel és este ajánlott inni ezt a gyógytea keveréket. Akár hosszabb ideig is alkalmazható, amíg szükséges. Én általában 2-3 hétig ittam, amíg be nem állt a tejtermelésem a kislányomnak elegendő mennyiségre.

Ellenjavallatok:

  • Az orvosi citromfű csak akkor alkalmazható, ha kizárható az árvacsalánfélék (például a kerti kakukkfű, rozmaring, mezei zsálya, orvosi levendula, majoránna stb.) allergiája.
  • Édesköményt és közönséges ánizst csak akkor alkalmazható, ha kizárható a zellerfélék (például koriander, kapor, petrezselyem stb.) allergiája.

Remélem találtok számotokra szimpatikus megoldást a felsoroltak közül, hogy természetes módon segítsétek a tejtermelést és ezzel a picurkátok fejlődését!

 

Irodalomjegyzék

Fürst Zsuzsanna: Farmakológia, Medicina Könyvkiadó Rt., 2006

Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2012

Aviva Jill Romm: Naturally Healthy Babies and Children, Crown Publishing Group, 2003

Vélemény, hozzászólás?

Sziasztok!

Szarvas Niki vagyok, a HerbClinic alapítója, biomérnök, fitoterapeuta és édesanya. Küldetésem a gyógynövények hatékony alkalmazásának oktatása, a gyermekek és a nők egészségének megőrzése és helyreállítása. A HerbClinic egy gyógynövények alkalmazásán alapuló speciális egészségmegőrző rendszer, amely a fogantatástól életünk végéig támogat minket. Használjátok okosan és szeretettel!

Webshop | Termékek

Legfrissebb cikkek

Kategóriák

Szeretettel meghívlak a hírlevelemre! 🤗

Iratkozz fel a hírlevelemre, hogy mindig elsőként tájékoztathassalak az épp megjelenő legfrissebb gyógynövényes cikkeimről!