Természetes segítség a fogzáshoz

Fogzás segítése_HerbClinic

A fogzás megkönnyítéséhez szeretnék Nektek segítséget nyújtani. Ez mindenkit érzékenyen érint, a szülőket és a babákat is egyaránt. Nagyon kimerítő, idegőrlő időszak. A kislányom öt hónapos volt, amikor a két alsó metszőfoga kibújt. Két héten keresztül szinte alig aludtunk. Szegénykém rendszeresen felébredt éjszaka az ínyfájdalom miatt és napközben se tudott rendesen pihenni és szopizni sem. A védőnőnk és a doktornő azt ajánlotta, hogy adjunk fájdalom-, lázcsillapítót és lidokainos fogínygélt, amikor ennyire rosszul bírja a fogzást. S ettől majd tud aludni rendesen. Az igazat megvallva, nagyon tartottam ezektől és gondolom, ezzel nem vagyok egyedül.

Szeretnék Nektek ajánlani pár természetes gyógymódot a fogzás megkönnyítésére, hogy Ti is el tudjátok kerülni a gyógyszerek használatát.

Nyugodt nappalok és éjszakák fogzás idején

Nagyon fontos, hogy nyugodtak és higgadtak tudjunk maradni ebben az időszakban, hiszen a kicsi nálunk keresi a vigaszt és a biztonságot. A saját nyugalmunkat lehet segíteni citromfűtea fogyasztásával és levendula illóolajos párna használatával. Az utóbbi jótékony hatással van a kicsi és jó-magunk nyugodtabb alvására is.

A citromfű (Melissa officinalis) olyan hatóanyagokat (citronellol, geraniol, nerol) tartalmaz, amelyek gátolják az agyban lévő idegsejtek acetilkolin receptorait és az acetilkolinészeráz enzimet, emellett simaizomgörcs-oldó hatásúak is. Ezek összessége szedatív, nyugtató hatást vált ki.

Az orvosi levendula (Lavandula angustifolia) illóolaja tartalmazza a legfontosabb hatóanyagait (linalool, linalil-acetát). A linalool fokozza a gamma-amino-vajsav hatását, ami egy gátló neurotranszmitter/ ingerületátvivő anyag. Ez által nyugtató és altató hatású.

Citromfüvet és az orvosi levendulát csak akkor szabad használni, ha kizárható az árvacsalánfélék allergiája! Ide tartozik például még a kerti kakukkfű, rozmaring, mezei zsálya, majoranna, stb.

Citromfűtea a nyugodt, harmonikus szoptatásért:

  • Egy evőkanál szárított citromfűlevelet forrázatok le 2,5 dl vízzel, fedjétek le, hagyjátok állni 10-15 percig, szűrjétek le és lehűlve fogyasszátok napi 3x, lehetőleg étkezés előtt, ízesítés nélkül!

Levendula illóolajos párnácska a nyugodt, pihentető alvásért:

  • Vegyetek egy üveg gyógyszerkönyvi tisztaságú, minőségi levendula illóolajat!
  • Készítsetek 2 vászondarabkából és háztartási vattából egy pici, 5×5 centis párnácskát vagy fogjatok egy sminklemosó korongot, cseppentsetek 2-3 csepp illóolajat rá!
  • Lefekvés előtt készítsétek az ágyatok és a kicsi ágya mellé, hogy egész éjjel párologjon belőle az illóolaj az alvás időtartama alatt!

Gyógynövényes fájdalomcsillapítás fogzás idején

A fent említettek mellett mindenképpen csillapítani kell az ínyfájdalmat, a gyulladás csökkentésével is. Erre több lehetőség is van.

Az anyatej is tartalmaz gyulladáscsökkentő hatóanyagokat, így a szoptatással is enyhül a pici ínyfájdalma.

Lehet készíteni ecsetelő oldatot kamilla (Matricaira retutica) virágból, ami többször is alkalmazható egy nap. A kamilla virága olyan poliszacharidokat és flavonoidokat tartalmaz, amelyek helyileg alkalmazva gyulladáscsökkentő hatással bírnak.

A kamillát csak akkor szabad használni, ha kizárható az őszirózsafélék allergiája! Ide tartozik például a százszorszép, napraforgó, körömvirág, cickafark.

Tömény kamillatea a gyulladás enyhítéséhez:

  • 2 evőkanál szárított kamillavirágot öntsetek le 2 dl forró vízzel, fedjétek le 15 percig, szűrjétek, majd hagyjátok kihűlni!
  • Fültisztítópálcikát mártsatok be a teába és ecseteljétek be a pici ínyét, ahol vörös és duzzadt az íny!
  • Ezt naponta többször, akár 10x is meg lehet ismételni.
  • Arra figyeljetek, hogy ecsetelés után 10 percig ne egyen, ne igyon a picurka!

Kiválóan csillapítja a fájdalmat a fagyasztott, karikára vágott sárgarépa is. Elsősorban jól lezsibbasztja a területet, másodsorban pedig flavonoidokat is tartalmaz, amelyek a gyulladást csökkentik, valamint karotinoidot is, ami kiváló antioxidáns.

Fagyasztott sárgarépa karikák az íny érzéstelenítésére:

  • Szerezettek be bio, édes sárgarépát!
  • Vágjátok fel karikára, tegyétek be a mélyhűtőbe pár órára, hogy teljesen megfagyjon!
  • Amikor nagyon fáj a pici ínye és nagyon folyik a nyála, adjatok neki egy darabot rágcsálni!
  • Gyorsan enyhíti a fájdalmat és a viszketést, amellett, hogy a gyulladást is lehúzza.
  • Csak akkor alkalmazzátok, ha már a kicsi ügyesen elrágcsálja és nem nyel félre!

A felsoroltak mellett még lehet használni a Dologel nevezetű fogínygélt, amely kamillavirág, macskagyökér kivonatot és propoliszt tartalmaz. Ezt napi 5x lehet használni.

Immunerősítés fogzás idején

Az említettek mellet még gondolni kell a kicsi immunrendszerének erősítésére is, hiszen a fogzás időszakában legyengül. Sokkal fogékonyabbá válik a fertőző betegségekre. Ebben segítségére lehet a csipkebogyó ivólé.

A csipkerózsa (Rosa canina)termése, a csipkebogyó nagy mennyiségű C-vitamint, flavonoidot és karotinoidot tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak a szervezetre és erősítik az immunrendszert.

Csipkebogyólé az immunrendszer erősítéséhez:

  • A legjobb, ha frissen szedett csipkebogyót használunk fel az ivólé készítéséhez.
  • Egy teáskanálnyi csipkebogyót (kb 2 db feldarabolt csipkebogyó mag és szőrke nélkül) áztassatok 2,5 dl hideg vízben 5 órán át, lefedve.
  • Majd szűrjétek le és már lehet is adni a picinek! Ha túl savanyú neki, lehet édesíteni pici cukorral, vagy egy kis mézzel, de csak ha az 1 évet betöltötte!

Csipkebogyót csak akkor alkalmazzatok, ha kizárható a rózsafélék allergiája!

Ha nem tudtok csipkebogyót beszerezni Cebion oldatot is lehet adni a picinek, hogy több legyen a napi C-vitamin bevitele. A kislányom már három hónapos kora óta kapja minden nap.

Remélem hasznosnak találjátok ezt a pár fogzást könnyítő természetes gyógymódot és segíteni fog a picurkátoknak!

Irodalomjegyzék:

Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2012

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, Galenus Kiadó, 2012

Aviva Jill Romm: Naturally Healthy Babies and Children, Crown Publishing Group, 2003

Szabó György, Lopes-Szabó Zsuzsanna: A bükki füvesember gyógynövényei, 2008

Vélemény, hozzászólás?

Sziasztok!

Szarvas Niki vagyok, a HerbClinic alapítója, biomérnök, fitoterapeuta és édesanya. Küldetésem a gyógynövények hatékony alkalmazásának oktatása, a gyermekek és a nők egészségének megőrzése és helyreállítása. A HerbClinic egy gyógynövények alkalmazásán alapuló speciális egészségmegőrző rendszer, amely a fogantatástól életünk végéig támogat minket. Használjátok okosan és szeretettel!

Webshop | Termékek

Legfrissebb cikkek

Kategóriák

Szeretettel meghívlak a hírlevelemre! 🤗

Iratkozz fel a hírlevelemre, hogy mindig elsőként tájékoztathassalak az épp megjelenő legfrissebb gyógynövényes cikkeimről!