A premenstruációs időszak (PMS) megkönnyítése természetes módszerekkel

PMS kezelése

Az ovuláció lezajlása után, ha nem termékenyül meg a petesejt, a szervezetben megkezdődik az elengedés folyamata.

 A tüszőérést az agyalapi mirigy által előállított folikulusz stimuláló hormon serkenti, az emelkedő ösztrogénszint hatására azonban termelése fokozatosan csökken. A ciklus közepén, általában 14. nap körül az érett tüsző megreped és kiszabadul a petesejt. A tüsző ezt követően sárga testé válik, majd az agyalapi mirigy által termelt luteinizáló hormon hatására progeszteront termel. Hatására megvastagszik a méh nyálkahártyája, hogy be tudja fogadni a petesejtet. Amennyiben ez nem következik be, a sárgatest visszafejlődik és lecsökken a progeszteron szint, majd elindul a méh nyálkahátnyájának leválása. Ez az az időszak, amikor nagyon érzékenyek vagyunk és sebezhetőek.

Testi tünetek is jelentkezhetnek, mint például enyhe vizesedés (szöveti vízvisszatartás), súlygyarapodás, ízületi fájdalmak, mellfeszülés, fejfájás és felfúvódás. Emellett pszichés problémák is társulhatnak ezek mellé, álmatlanság, izgatottság, idegesség, hangulat ingadozások.

A szervezetet igénybe veszi a hormonok hullámvasútja.  De hála az Égnek, a természet ehhez is nyújt segítséget.

Mielőtt elkezdenétek magatokat kezelni, ajánlott egy átfogó nőgyógyászati szűrést csináltatni, hogy tudjátok, pontosan mi a helyzet.

Mindig legyetek tisztában azzal, hogy mire vagytok allergiásak!

Nagyon fontos, ha a gyógynövények és apiterápiás szerek alkalmazása során bármi kellemetlen érzést, tünetet tapasztaltok, függesszétek fel a fogyasztását.

Gyógynövények a hormonrendszer egyensúlyáért a premenstruációs időszakban

A luteális szakaszban hormonok kavalkádja okozta testi és pszichés tüneteket összességében premenstruációs szindrómaként nevezzük.

Az esetek nagy részében a magas prolaktin szint okolható. Sok nő küzd ezzel a problémával, amely a meddőség egyik oka is lehet.

Érdemes endokrinológus-nőgógyászt meglátogatni és kideríteni, mi okozza a tüneteket, mielőtt magatokat kezditek el kezelni.

A barátcserje (Agnus castus) magja irridoid-glikozid jellegű vegyületeket (aukubin, agnuzid), diterpéneket, flavonoidokat (kaszticin) és illóolajat tartalmaz.

A diterpének és a kaszticin dopaminagonistaként funkcionál,(a dopamin serkenti a proaktin szekréciót, ahogy ezek is), így csökkenti az agyalapi mirigy elülső lebenyének tireotropinfelszabadító hormon (hypotalamusz termeli) indukált prolaktin termelését.

A megemelkedett prolaktin szint gátolja a normális menstruációs ciklus lefolyását és infertilitást okozhat. Emellett a mellek feszülését és szöveti folyadék visszatartást is kivált a szervezetben, valamint ingerlékenységet.

Sokféle barátcserjemag kivonatot tartalmazó termék van forgalomban, lehet bőven válogatni (pl: Netamin Mindenmentes Barátcserje Por stb.)

Nekem is szükségem volt barátcserjemag kivonatot tartalmazó készítményt szednem, magas volt a prolaktin értékem és természetesen a tünetek is nehezítették a mindennapjaimat. Hat hónapig kezeltem magam és teljesen rendbe jöttem. Nyolc éve történt, azóta szerencsére nem jelentkezett ilyen jellegű probléma. Azt még szeretném hozzátenni, hogy akkor hagytam abba a fogamzásgátló szedését, amit sok-sok évig fogyasztottam. A anti-baby tabletták nagy része, úgy működik, hogy álterhességet generál, becsapja a szervezetet, ezért nincs peteérés. Ez idézte elő a prolaktin túltermelést nálam, mint kiderült.

Barátcserjemag tatalmú készítményeket csak akkor szabad fogyasztani, ha kizárható az árvacsalánfélék allergiája!

Terhesség és szoptatás idején ellenjavallt az alkalmazása!

Dopaminantagonisták (pl:bromokriptin) szedése mellett szakorvosi konzultációt igényel a fogyasztása!

Mell és pajzsmirigydaganat esetén alkalmazni tilos!

Létezik még egy gyógynövény, amely a lutális szakaszban nagy segítség lehet és ez a réti palástfű.

A réti palástfű (Achemilla vulgaris) virágzáskor gyűjtött föld feletti része főként cserzőanyagokat (tanninokat), flavonoid glikozidokat és keserűanyagokat tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, összehúzó, fertőtlenítő és pajzsmirigy működést stimuláló hatással rendelkezik.

A népi gyógyászatban a nők védelmezője névvel illetik.

Réti palástfű tea a női egyensúlyért:

  • Egy evőkanál szárított palástfüvet öntsetek le 2,5 dl forró vízzel, fedjétek le és hagyjátok 15 percig állni!
  • Szűrjétek le, majd ízesítés nélkül fogyasszátok étkezés után fél órával, maximum napi egy csészével!
  • Érdemes az ovulációtól a menstruáció jelentkezéséig inni, tovább nem.
  • Magas cseranyag tartalma miatt, ha bármilyen gyógyszer szedtek vagy vitamint, legalább 2 óra teljen el a bevételük és a tea fogyasztása között! A magas cserzőanyag tartalom gátolja ezeknek a felszívódását.

Réti palástfüvet csak akkor szabad fogyasztani, ha kizárható az rózsafélék allergiája!

Terhesség és szoptatás idején ellenjavallt az alkalmazása!

Gyulladásos bélbetegségek esetén fogyasztása tilos!

Székrekedési hajlam fennállásakor ellenjavallt!

Gyógynövény a könnyebb testérzetért a premenstruációs időszakban

A fekete bodza (Sambucus nigra) a germánok szent növényei közé tartozott, jóformán minden betegség kezelésére használták. A gyógyászatban virágzatát alkalmazzuk.

A modern gyógyászat csak a virágzás kezdetén gyűjtött, szárított és a kocsányról lemorzsolt virágját alkalmazza.

A szárított virága flavonoidokat, triterpéneket, szterint, kávésav származékokat, illóolajat, nyálkát és nagy mennyiségű káliumsót tartalmaz.

Az európai népi gyógyászatban a mai napig izzasztóként, vízhajtóként, illetve láz és meghűlés esetén is alkalmazzák.

Bodzavirág tea a test megkönnyebbüléséért:

  • Egy evőkanál szárított bodzavirágot öntsetek le 2,5 dl forró vízzel, fedjétek le 15 percre, hagyjátok állni.
  • Majd szűrjétek le és ízesítés nélkül fogyasszátok, napi kétszer étkezések (reggeli, ebéd) után 10 perccel!
  • Lefekvés előtt nem ajánlott inni, ha nyugodtan szeretnétek aludni!

Bodzavirágot csak akkor szabad fogyasztani, ha kizárható a pézsmaboglárfélék allergiája!

Szívelégtelenség és keringési problémák esetén ellenjavallt a fogyasztása!

Gyógynövények az idegrendszer egyensúlyáért a premenstruációs időszakban

A citromfű kifejezetten a gyomorra, emésztésre ható nyugtalanság oldására használható. A komlótoboz pedig a szívre, keringési rendszerre ható feszültséget képes oldani.

A citromfű (Melissa officinalis) olyan hatóanyagokat (citronellol,geraniol,nerol) tartalmaz, amelyek gátolják az agyban lévő idegsejtek acetilkolin receptorait és az acetilkolinészeráz enzimet, emelett simaizomgörcs-oldó hatásúak is. Ezek összesége szedatív, nyugtató hatást vált ki.

Citromfüvet csak akkor szabad használni, ha kizárható az árvacsalánfélék allergiája! Ide tartozik például még a kerti kakukkfű, rozmaring, mezei zsálya, majoranna stb.

A komlótoboz (Humulus lupulus) jelentős mennyiségű keserűanyagot, illóolajat, flavonoidokat (pl:xantohumol) , cserzőanyagot, kivonata metilbuténolt és izoaleriánsavat tartalmaz. Utóbbi három hatóanyagát tartják felelősnek a nyugtató hatásért, növelik a GABA koncentrációját a vérben és a GABA-agonisták receptoraffinitását.

Komlótobozt csak akkor szabad alkalmazni, ha kizárható az kenderfélék allergiája! Étvágygerjesztő.

Citromfű-komlótoboz tea a nyugodt hétköznapokért:

  • 50g szárított citromfűlevelet és 50 g szárított komlótobozt keverjetek össze, majd öntsétek át egy légmentesen zárható üvegbe!
  • Egy evőkanál keveréket öntsetek le 2,5 dl forró vízzel,majd fedjétek le 15 percre!
  • Szűrjétek le és lehetőleg ízesítés nélkül iszogassátok meg, étkezés előtt fél órával és lefekvés előtt! Napi kétszer fogyasszátok!

Illóolajok a luteális szakaszban

Nagyon fontos, hogy mindig minőségi, bevizsgált és tiszta illóolajat használjatok!

Legyetek tisztában azzal, hogy mire vagytok allergiásak! Az illóolajok intenzíven hatnak, ezért mindig körültekintőnek kell lenni! (Mindig végezzetek alkarpróbát!)

Bergamott illóolaj

Párologtatással és fürdővízhez keverve alkalmazható nyugtató, stresszoldó, görcsoldó hatása van.

Fürdő esetében 10-20 csepp illóolajat keverjetek el egy evőkanál tejszínben vagy mézben és így adjátok hozzá a kádnyi vízhez!

Hatóanyagok: Linalil-acetát, limonén, linalol, bergaptén.

Ellenjavallat: Vízgőzdesztillációval előállított illóolaja nem fényérzékenyítő, viszont préseléssel kinyert formáját alkalmazva kerülni kell a napozást, szoláriumozást a használatát követő 12 órán át!

Csak akkor alkalmazzuk, ha kizárható a rutafélék allergiája!

Narancsvirág illóolaj

Párologtatással és fürdővízhez keverve alkalmazható idegrendszer tonizáló, értonizáló és nyugtató hatása van.

Fürdő esetében 10-20 csepp illóolajat keverjetek el egy evőkanál tejszínben vagy mézben és így adjátok hozzá a kádnyi vízhez!

Hatóanyagok: Linalol, linalil-antranilát, nerol, limonén és terpineol.

Ellenjavallat: Csak akkor alkalmazzuk, ha kizárható a rutafélék allergiája! Egyéb káros hatás nem ismert.

Orvosi levendula illóolaj

Párologtatással és fürdővízhez keverve alkalmazható nyugtató és feszültségoldó hatása van.

Fürdő esetében 10-20 csepp illóolajat keverjetek el egy evőkanál tejszínben vagy mézben és így adjátok hozzá a kádnyi vízhez!

Vagy készítsetek 2 vászondarabkából és háztartási vattából egy pici, 5×5 centis párnácskát vagy fogjatok egy sminklemosó korongot, cseppentsetek 2-3 csepp illóolajat rá!

Lefekvés előtt készítsétek az ágyatok mellé, hogy egész éjjel párologjon belőle az illóolaj az alvás időtartama alatt!

Hatóanyagok:Linalil-acetát, linalol. 

Ellenjavallat: Csak akkor alkalmazzuk, ha kizárható az árvacsalánfélék allergiája! Egyéb káros hatás nem ismert.


Vitaminok és ásványi anyagok a luteális szakaszban

Az E-vitamin hozzájárul a női nemi mirigyek egészséges működéséhez, segít a hormonrendszer egyensúlyát fenntartani és kiváló antioxidáns hatással bír. Ajánlott napi adag 100 mg.

A B6-vitamin enzimek, koenzimek, ingerületátvivő anyagok szintéziséhez nélkülözhetetlen, Szerepet játszik, az anyagcserében, a vörösvértest képzésében, az idegrendszer és az immunrendszer működésében. Görcsoldó és nyugtató hatással is bír. Ajánlott napi adag 1,5 mg.

A magnézium a sejtek energiatermelésében játszik szerepet, az idegrendszer sejtjeinek működésében, csontok felépítésében is. A sejtek hártyájának áteresztőképességét is szabályozza, hatására az érfalak rugalmassága nő és a szívizom összehúzódó képességét is növeli. Ajánlott napi adag 375 mg.

Szívglikozidok szedése esetén ellenjavallt a fogyasztása!

Irodalomjegyzék:

Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2012

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, Galenus Kiadó, 2012

dr. Babulka Péter, Kósa Géza: Képes gyógynövénykalauz, Propszerv Kft, 1991

Fürst Zsuzsanna: Farmakológia, Medicina Könyvkiadó Zrt., 2006

Szabó György, Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember gyógynövényei. Bükkszentkereszt, 2008, magánkiadás.

Ingeborg Stadelmann: Bevált aromakeverékeim, Katalizátor Kiadó Kft., 2007

Qi Ye, Qiao-yan Zhang, Cheng-jian Zheng: Casticin, a flavonoid isolated from Vitex rotundifolia, inhibits prolactin release in vivo and in vitro, Acta Pharmacologica Sinica, volume 31, pages 1564-1568, 2010

Vélemény, hozzászólás?

Sziasztok!

Szarvas Niki vagyok, a HerbClinic alapítója, biomérnök, fitoterapeuta és édesanya. Küldetésem a gyógynövények hatékony alkalmazásának oktatása, a gyermekek és a nők egészségének megőrzése és helyreállítása. A HerbClinic egy gyógynövények alkalmazásán alapuló speciális egészségmegőrző rendszer, amely a fogantatástól életünk végéig támogat minket. Használjátok okosan és szeretettel!

Webshop | Termékek

Legfrissebb cikkek

Kategóriák

Szeretettel meghívlak a hírlevelemre! 🤗

Iratkozz fel a hírlevelemre, hogy mindig elsőként tájékoztathassalak az épp megjelenő legfrissebb gyógynövényes cikkeimről!